Артикуляційні вправи


Підготувати дитину до оволодіння звуками мови допоможуть спеціальні (артикуляційні) вправи. Вони необхідні для засвоєння і закріплення певних положень губ і язика, які різні, в залежності від вимови того або іншого звуку. Проводити вправи потрібно систематично, тільки тоді буде досягнутий потрібний ефект. Урізноманітнити заняття допоможуть картинки, дитячі вірші. Можна придумати багато ігор, щоб у дитини не згасав інтерес до занять.

  1. «Хоботок»  витягнути губи вперед, трубочкою - вийде хоботок, як у слоненяти.«Парканчик» Розкрити губи і показати зімкнуті зуби. Ось такий парканчик! «Лопатка» - «Голочка» Відкрити рот і покласти широкий розслаблений язик на нижню губу. Потім зробити язик вузьким, показати гостру голочку. «Гойдалка» Відкрити рот і гострим кінчиком язика потягнутися спочатку до носа, а потім до підборіддя, потім знову до носа, а потім знову до підборіддя. Так гойдаються гойдалки.
  2.  «Годинник» Відкрити рот, губи розтягнути в посмішці і кінчиком вузького язика поперемінно тягнутися в різні куточки рота, зображуючи маятник годинника. «Гірка» Відкрити рот, заховати кінчик язика за нижні зуби, а спинку язика підняти вгору. Показати круту гірку. «Чашечка» Відкрити широко рот, висунути язик. Кінчик і бічні краї язика підняти: вийде чашечка. «Смачне варення» Рот відкрити. Язиком облизати верхню губку. Виконуючи рух зверху-вниз.
  3. «Коник» Відкрити рот, підняти язик до піднебіння і клацнути ним. Показати, як цокає конячка. «Грибочок» Відкрити рот. Притиснути (присмоктати) широкий язик до піднебіння. Спинка язика - це капелюшок гриба, а під'язикова зв'язка - ніжка. «Барабан» Відкрити рот. Підняти язик до альвеол («бугорки» за верхніми зубами). Утримуючи таке положення, вимовляти: «Д-д-д-д». «Чистимо зубки» Відкрити рот і кінчиком язика «почистити» нижні зубки, виконуючи рух знизу вгору